Fenomén JAS

Fenomén JAS

Milí milí priatelia,

máme pre vás publikáciu o vzniku, živote a službe spevokolu JAS s názvom Fenomén JAS.
Publikácia vznikla pri príležitosti jubilejného stretnutia členov JASu v Prahe v dňoch 20. - 22. 5. 2022, kedy bola prvýkrát predstavená verejnosti.

Predaj na Slovensku budeme realizovať prevažne prostredníctvom zborov Bratskej jednoty baptistov v SR.

Cena publikácie je: 11,- € (v cene je zahrnutá cena publikácie a poštovné).

Poprosili sme jednotlivé zbory o prezentáciu publikácie a zozbieranie počtu publikácií, ktoré si zbor objednáva.
Prosíme, informujte sa a objednávajte si publikáciu v zbore.
Platbu zrealizuje zbor až po doručení publikácií od nás, kedy vám aj pošleme informáciu o účte.

V prípade individuálnej objednávky nám prosím napíšte na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Budeme spolu hľadať spôsob doručenia prostredníctvom najbližšieho zboru, alebo dohodneme individuálne doručenie a poštovné.

 

Základné informácie o publikácii:

 • je to plne farebná publikácia,
 • mäkká väzba,
 • formát B5 (176 x 250 mm), rozmer medzi A5 a A4,
 • počet strán 248,
 • príspevky od 12-tich autorov,
 • popísaných je 5 rôznych období života JASu,
 • základné informácie o dirigentoch,
 • základné informácie o nahrávkach, 
 • 195 fotografií,
 • informácie, ktoré sa nikde inde nedočítate.

V ukážke publikácie, ktorú zverejňujeme vo formáte PDF nájdete:

 • obal (prednú a zadnú stranu),
 • impressum (nájdete v ňom mená osôb podieľajúcich sa na tvorbe publikácie),
 • obsah,
 • ukážky z niektorých kapitol publikácie.

Publikácia je unikátnym zdrojom informácií a pripomína Božie požehnanie, ktoré mohli členovia JASu zažiť v spevokole JAS.
Je vhodná milovníkov hudby, histórie a je na povzbudenie viery.

Redakčná rada: Jiří Boháček, Ester Jankovičová (Krišková), Branislav Kráľ, Libor Mathauser, Robert Pokorný, Zdeněk Pospíšil, Jan Titěra, Dušan Uhrin
Kolektív autorov: Branislav Kráľ, Jiří Lučan, Libor Mathauser, Robert Pokorný, Viera Šinková, Miloš Šolc ml., Július Šramo, Jan Titěra, Dušan Uhrin

 

Ukážka knihy "Fenomén JAS" - PDF

 

Kniha Fenomén JAS popisuje a mapuje více než padesátiletou historii výběrového pěveckého sboru mládeže Bratrské jednoty baptistů v Československu (do roku 1992) a následně po rozdělení republiky i samostatně v České republice a zejména ve Slovenské republice. Právě zde sbor pokračoval v menším obsazení prakticky kontinuálně bez přerušení a pod stejným názvem JAS a existuje až doposud! Pěvecký sbor tvořili od počátku mladí zpěváci a zpěvačky (a hudebníci) z různých sborů BJB z Čech, Moravy i Slovenska, „od Aše až po Košice“. Několikráte do roka se sjížděli ke společnému zpěvu, nahrávání a službě při bohoslužbách, později i ke koncertní činnosti mimo církevní půdu. Sbor byl vždy „dvojjazyčný“, zpívalo se česky i slovensky, později i anglicky, německy, latinsky… I předložená publikace je dvojjazyčná, některé kapitoly jsou napsány slovensky, jiné česky. Sbor si vedl od samého počátku kroniku. Několik dílů kroniky se stalo základem pro přiblížení více než padesátileté historie JASu v této knize. Je dílem kolektivu autorů, kteří se sami na této historii podíleli jako duchovní vedoucí, zpěváci, dirigenti, hudebníci … Knihu doprovází i množství fotografií ze života a společné služby tohoto pěveckého sboru.

Libor Mathauser
dirigent JASu v letech 1981 – 1992

*

Služba pěveckého sboru JAS byla a na Slovensku stále je požehnáním pro řadu generací. Věřím, že tato kniha bude nejen shrnutím vzpomínek na něco jedinečného z minulosti, ale že bude pro mnohé čtenáře také důvodem k velké vděčnosti Pánu Bohu za dílo, které mezi námi a skrze nás koná.

Pavel Coufal
předseda Výkonného výboru Bratrské jednoty baptistů v ČR

*

Keď premýšľam o polstoročí služby JASu, premýšľam o niekoľkých generáciách ľudí, ktorí milovali Boha a nedokázali o tom mlčať. Nech sú slová a obrázky tejto publikácie vďačnou spomienkou na to, čo je za nami, a inšpiráciou i povzbudením pre dekády pred nami.

Benjamin Uhrin
predseda Rady Bratskej jednoty baptistov v SR

 

2022

Bratrská jednota baptistů v České republice, Praha
Bratská jednota baptistov v Slovenskej republike, Bratislava

ISBN: 978-80-906262-9-4

Copyright © 2023 Bratská jednota baptistov v Slovenskej republike. Všetky práva vyhradené. Webmasters: webmaster@baptist.sk